top of page

Plavby Costa - očakávanie vs realita


Vyhlad z prednej casti lode
Vyhlad z prednej casti lode

Plavby Costa - očakávanie vs realita

Veľa ľudí s ktorými sme sa rozprávali nám tvrdili, že uprednostňujú MSC pred Costa cruises, pretože si myslia, že Costa je menej kvalitná lodná spoločnosť. Toto tvrdenie sa nám opakovalo niekoľko krát, tak sme sa rozhodli vyskúšať Costa aby sme vedeli povedať aj našu skúsenosť.


Hneď na začiatok treba povedať, Costa a MSC sú úplne rovnako kvalitné spoločnosti ktoré ponúkajú podobný produkt s malými odlišnosťami. Ani jedna zo spoločnosti výrazne neprevyšuje druhú, toľko hneď na začiatku. Nižšie vám uvedieme prečo je tomu tak.


Spoločnosť Costa Cruises je súčasťou Carnival Corporation, ktorá prevádzkuje viaceré lodné spoločnosti ako Princess cruises, Holland America, Carnival, AIDA, Seabourn, P&O cruises, a ďalšie. Carnival má takmer 50% podiel na trhu s výletnými loďami.


Costa Cruises je jednou z mála spoločnosti ktorá má dlhoročnú tradíciu s viac ako 75 rokmi. Málo ľudi vie, že práve Costa bola lídrom a priekopnikom v plavbách, pretože priniesla nové destinácie, uviedla ako prvá SPA na loďiach, sputila nové trhy ako sú Čína a ázija a podobne.


Výhody Costa Cruises

- Chuť a prevedenie jedla – musíme povedať, že jedlo na Coste je veľmi znamenité a rozmanité – hlavne čo sa týka v hlavnej reštaurácií a la carte ponuka je veľmi chutná

- Nápojový balíček sa dá použiť všade, vo všetkých baroch, reštauráciach bez obmedzenia

- Spoločnosť má talianský nádych a práve preto jedlo a všetko spojené s jedlom je výnimočne

- Ponuka príplatkových reštaurácií – fine dinning 7 chodové menu za 55 Eur osoba, cena za fakt chutnú a kvalitnú pizzu 7 Eur, hamburger 5 Eur – ceny sú važne prijateľné až by som povedal lacné na súčasnú dobu

- Na lodi si vyrábajú vlastnú mozzarelu, gellato, chlieb a croissanty

- Nové 2 lode – Costa Toscana a Costa Smeralda

- Produkt tak ako pre mladé páry tak aj pre rodiny


Nevýhody Costa Cruises

- Otváracie hodiny bufetu sú krátke

- Destinácie tak ako u MSC môžu byť po chvíli nudné (keďže sa spoločnosti orientujú hlavne na stredomorie)

- Mimo 2 nových lodí, zvyšok lodí je staršia (to neznamená, že horšia kvalitatívne avšak dizajn je starší) – na druhej strane to neoberá produkt o kvalitu

- Večerná zábava tak ako u MSC zaostáva za americkými (NCL, Royal, Celebrity)

- Počas leta môžu byť plavby plné hlavne rodinami z Talianska, Španielska a tým pádom môžu byť hlučné (rovnako platí aj pre MSC)

- Voda je len po pohároch zadarmo, fľašková voda je za príplatok (rovnako aj MSC)Jedlo z Fine Dinning Archipelago Costa
Jedlo Fine Dinning Archipelago Costa

Stravovanie – máte možnosť navštíviť bufetovú reštauráciu alebo a la carte. V oboch nájdete skvelú ponuku. V a la carte na večeru máte až 4 chody (MSC má 3) a ponuka je vždy zaujímavá s ponukou rýb, mäsa a zeleniny. Alebo môžete vyskúšať platené reštaurácie ako Archipelago – čo je fine dinning na lodi a je to výnimočný zážitok alebo autentickú talianskú pizzu ktorá je znamenitá


Nápoje – Máte možnosť platby za nápoje alebo zakúpiť si nápojový balík. Cena je o niečo nižšia ako u MSC plus môžete ho použiť všade MYDrinks – 35 Eur za týždeň plavby MYDrinksPlus – 47 Eur za týždeň plavby Toto je cena platná keď si nápojový balík kúpite dopredu. V prípade, že ho kúpite priamo na palube, cena je vyššia 42 Eur My Drinks.


Večerná zábava – počas každého dňa sú na palube predstavenia – hudobné, muzikálne, art show ktoré sú plné zábavy a prekvapenia. Určite sú zaujímavé, avšak kvalitou zaostávajú za NCL, Royal Caribbean, Celebrity. Večerná zábava je v cene a všetky predstavenia sú úplne zadarmo a bez rezervácie.


Costa Luminosa
Costa Luminosa

Destinácie – už sme to spomenuli, že Costa a MSC realizujú najviac plavieb v stredomorí a práve tam sú najsilnejší. Časom môže byť itinerár pre klienta stále rovnaký. Na druhej strane sa snažia predžovať čas strávený v prístavoch a tak umožniť ľuďom sttráviť kvalitný čas vonku.


Typ kajút – tak ako klasicky klietn si môže vybrať vnútornú, vonkajšiu s oknom alebo balkónovú kajutu. Medzi základné kategórie radíme:

- Vnútorná classic – I1, I2 (kajuta umiestnená na nižšej palube)

- Vnútorná premium – I3, I4 (kajuta umiestnená na vyššej palube)

- Kajuta s oknom E – E1 (kajuty sú zvyčajne na palube 4 – 5

- Kajuta s balkónom classic – B1, B2 (umiestnené na nižšej palube)

- Kajuta s balkónom premium – B3, B4 (kajuta umiestnená na vyššej palube)


Tip – vyberajte kajuty I2, E1 alebo B2 – to su kajuty s najlepším umiestnením a cenou, ktorá je vyššia ako vs I1, a B1 ale budete mať lepšie miesto.


Záver – Odporúčame a netreba sa báť, že by ste boli sklamaní. Jedlo je perfektné, zábava je fajn a destinácie vás prekvapia. Cena za ktorú môžete ísť na plavbu je znamenitá to znamená určite je dobrá voľba či už pre skúsených more plavcov alebo tých ktorí len chcú skúsiť plavby.23 views0 comments

Recent Posts

See All

Comentarios


bottom of page