top of page

Moja prvá plavba a na čo sa treba pripraviť

Gratulujeme, ak čítate tento článok, znamená to, že sa práve chystáte na svoju prvú plavbu. Na čo sa pripraviť, keď idete na loď či už je to vaša prvá plavba alebo desiata, tieto tipy vám môžu pomôcť.


Moja prvá plavba
Costa Toscana


Pamätám sa na svoju prvú plavbu na lodi. Informácií je veľa, avšak niekedy je veľmi náročné sa orientovať v množstve informácií ktoré sú dostupné. Opäť ak máte svojho travel agenta, ktorému veríte, spoľahnite sa na jeho zručnosti, vedomosti, odporúčania a ušetrite si veľké množstvo času. Ak takého ešte nemáte, tak som rád, že v tomto krátkom článku vám poviem o tom, na čo sa treba pripraviť.


 1. Ľoď ktorú uvidíte, bude skutočne veľká a je úplne jedno či je to loď pre 2.000 alebo 6.000 pasažierov. Ide o neuveriteľný kolos a vidieť to na vlastné oči, je fakt zážitok. Prirovnal by som to k tomu, ako keď vidíte na letisku Airbus A380 a všetko ostatné sa javí ako zdrobnenina.

 2. Napriek tomu, že na lodi je veľký počet pasažierov, tak lode sú stavané takým spôsobom, že nemáte až taký pocit, že ste na palube lodi, kde je niekoľko tisíc pasažierov s vami.

 3. Ak si robíte starosti s tým čo si obliecť, tak vám to zjednoduším. Buďte bez stresu, moje pravidlo je vždy - cestovať na ľahko. Vtedy skutočne zistíte, že v živote nepotrebujeme veľké množstvo veci a že na veciach ako takých nezáleží. Skúste si spraviť „challenge“ a zbaľte sa ľahko – pochopiteľne vaša batožina a to čo si zbalíte bude závisieť aj od regiónu a času kedy tam idete.

 4. Vyhnite sa verejným miestam, ktoré môžu byť práve miesta kde sa koncentruje najviac ľudí. Tz. Bazény, lehátka vedľa bazénov, atď.. Prejdite si celú loď a nájdite si miesto, ktoré vám bude vyhovovať. Garantujem vám, že také miesto vždy na lodi nájdete a dokážete si ukradnúť súkromie.

 5. Na lodi máte 2 možnosti stravovania – a to v bufetovej reštaurácií a a la carte reštauracií. Ak môžete vždy choďte do a la carte. Pretože bufetová zvyčajne býva plnšia. Na druhej strane ak sa ponáhľate tak dá sa povedať, že v bufetovej sa najete rýchlejšie. Každopádne ak chete zážitok, choďte tam, kde vás obslúžia. V prípade, že si aj vyberiete jedlo, ktoré by vam nechutilo, tak môžete požiadať o výmenu bez problémov a bez dodatočných nákladov.

 6. Pre ľudí s jazykovou barierou to môže byť prekážkou a práve preto ľudia môžu inklinovať k bufetu. Jedna rada, stiahnite si Google Translate app na váš smartphone a budete presne vedieť čo ši objednať. A samozrejme vám to uľahčí aj komunikáciu na lodi v prípade potreby.

 7. Ak predsa len chcete ísť do bufetu, choďte vždy keď bufet otvárajú, zvyčajne v tento čas je v bufete najmenej ľudí, či už sa jedná o raňajky, obedy ale aj večere.

 8. Kúpiť plavbu s nápojovým balíkom alebo bez? To bude závisieť, či chcete veľmi využívať nápoje na palube. Ceny na palube sú napr. (pohár vína 6 Eur, káva 2 Eur, Aperol Spritz 8 Eur, to znamená ceny ako aj keď ste kdekoľvek vonku v meste). Cena nápojového balíka sa môže líšiť od lodnej spoločnosti a taktiež aj jeho ponuka a uplatnenie. (Napr. nápojový balík na Costa Cruises, vám bude platiť všade aj v špecializovaných reštauraciáach. Nápojový balík na MSC vám bude platiť len v určitých miestach a na iných nebude platiť. Napr. zobudite sa, dáte si raňajky, následne 2x espresso (4 Eur). Následne z lode odídete a ste povedzme do poobedia vonku. Vrátite sa, dáte si obed, k tomu 2 poháre vína (12 Eur), 2 espressa (4 Eur). Následne na večeri si dáte ďalšie 2 poháre vína (12), fľašu vody (3 Eur), a na záver večera 2 digestívy (12 Eur) – tz váš denný spend by bol pri takejto konzumácií 47 Eur na 2 osoby. Nápojový balík je približne 35 Eur / deň / osoba tz 47 Eur vs 70 Eur.

 9. Oplatia sa organizované výlety lodnou spoločnosťou? Áno v prípade, že nehovoríte jazykom a máte obavu z toho, že by ste sa stratili, tak áno. Výlet vám umožní navštíviť mesto so skupinou, sprievodcom a transferom. V prípade, že to nie je pre vás problém, tak nebudete výlet potrebovať. Stačí si vziať taxi, UBER alebo shuttle a dopraviť sa do centra a tam si už spravíte vlastný program.

 10. Dodržte čas, kedy sa máte vratiť na loď, pretože loď na vás nebude čakať. Tak ako aj lietadlá tak aj lode majú svoj harmonogram a čas v akom môžu byť v prístave, atď. V prípade, že by ste meškali, loď môže odísť a je vašou zodpovednosťou sa vysporiadať so situáciou bez náhrady na odškodnenie.

 11. Ak máte vyšší rozpočet, vyberte si balkónovú kajutu. Aj napriek tomu, že nebudete tráviť na balkóne až tak veľa času, je príjemné mať výhľad a čerstvý vzduch a denné svetlo. V prípade, že vás rozpočet je menší, tak asi budete rozmýšľať nad vnútornou kajutou. Cena je určite nižšia, avšak prichádzate o denné svetlo a výhľady z vašej kajuty.

Toto su základné tipy a informácie, ktoré vám môžu pred a počas plavby zorientovať sa. Samozrejme je toho viac, avšak niekde treba začať. Ak by ste mali otázku, neváhajte nám ju poslať a radi vám ju zodpovieme.

25 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page