top of page

Výber kajuty na palube

Častou dilemou každého klienta na plavbe je - výber kajuty na palube. Kde je najlepšie miesto pre kajutu na palube lodi.


V prvom rade, neexistuje jedna správna odpoveď na túto otázku, pretože každá osoba môže preferovať úplne niečo iné. Avšak sú tu určité predpoklady, ktoré vám pomôžu pri výbere, tak aby ste boli spokoní.


Napr. ideálne miesto kajuty pre človeka, ktorý má ľahký spánok, je časť lode, ktorá je mimo všetkého ako sú výťahy, bazény, reštaurácie, kasíno a podobne. Avšak áno na druhej strane budete ďalej od spoločenských aktivít, takže prichádza to s určitou obetou.

Kajuty sú zvyčajne rozmiestnené na lodi na 3 častiach. Predná časť, zadná časť a stred lode. Nezabudnime potom, že ešte sú tu jednotlivé paluby (od najnižšej napr paluba 3 až po 16)

Následne keď budete mať jasno o mieste kajuty, mali by ste sa rozhodnúť či preferujete kajutu s balkónom, s oknom alebo vnútornú bez okna. Samozrejme sú tu ešte tz. suites – to sú najpriestranejšie a najluxusnejšie kajuty na palube a samozrejme s najvyšou cenovkou, pretože ich nie je veľa.


Časti lode - výber kajút
Časti lode - výber kajút

Čo sa týka veľkosti kajút tak najmänšie kajuty sú vnútorné a veľkosť kajuty sa zvyšuje ak si vyberiete balkónovú. V prípade, že pozeráte na cenu, tak vyberte si vnútornú kajutu. V prípade, že máte možnosť minúť na kajútu viac, určite vyberte balkón, pretože pocitu keď výdete na balkón a máte vlastný výhľad na šíre more a destináciu je na nezaplatenie.


Balkónová kajuta
Balkónová kajuta


Kajuty v strednej časti lode

Ak sa bojíte, že budete mať morskú chorobu, tak vyberte si kajutu ktorá bude v strede lode. Pretože čím viac ste v strede, tým viac budete cítiť stabilitu, pretože stabilita sa zvyšuje smerom do stredu. To zn. aj pri horšom počasí, získate lepší pocit stability ak vaša kajuta bude v strede, pretože to vyplývy zo spôsobu akým sa loď hýbe po mori. Taktiež čím nižšie ste, tým menej budete cítiť vibrácie. To zn. neznamená to ak vaša kajuta je na 3. palube, tak že máte najhoršiu kajutu. Závisí to od toho čo vyžadujete. Výhodou stredných kajút je aj to, že máte vždy rovnakú vzdialenosť ku všetkému.


Kajuty na zadnej časti lode

Tieto kajuty obľubujú ľudia, ktorí si radi vychutnávajú ten výhľad na more a zadnú časť lode. Neviem vysvetliť prečo, ale keď sa budete pozerať na zadnú časť lode ako pláva, tak je na tom niečo zaujímavé čo vás doslova zhypnotizuje a uvoľní (v dobrom slova zmysle). Pre mňa osobne kajuty na zadnej časti lode sú veľmi dobré, pretože zvyčajne aj ich veľkosť je väčšia a ich balkóny sú tiež väčšie a môžu mať výhľad tak ako na bočnú líniu tak aj na zadnú. Treba poznamenať, že tieto kajuty bývajú drahšie v porovnaní s tými v strednej časti lode.


Zadná časť lode
Zadná časť lode

Kajuty na prednej časti lode

Osobne tieto kajuty moc neobľubujem, pretože výhľad ma moc neoslovuje. Avšak poznám ľudí, ktorí ich milujú, pretože sú prví čo vidia čo sa deje. Taktiež sa môže stať že kajuty v prednej časti budú väčšie ako tie na bočnej strane. Ale tak ako sme na začiatku povedali, určite v prednej a zadnej časti lode, budete cítiť loď viac ako v strede.


Predná časť lode
Predná časť lode

Kajuty ktoré sú obklopené ďalšími kajutami

Pre ľudí, ktorí majú radi spánok, najlepšia možnosť ako byť nerušení (pokiaľ nedostanete hlučného suseda), je ak je vaša kajuta obklopená inými kajutami. Pretože ak vaša kajuta je v blízkosti výťahu, pri bazénoch, diskotéke tak tam je pravdepodobnosť, že budete počuť hluk, ktorý vás môže rušiť. Samozrejme nebude to nič čo by sa nedalo vydržať ale predsa to môže niekomu prekážať. Napr. kajuty pod vrchnou palubou (nie kde je bazén) ale len tam kde nie je bar, lounge alebo iná aktivita je dobrá voľba, pretože tam vás nemá čo rušiť.

Treba poznamenať, že aj v prípade, že si vyberiete kajutu, ktorá by vám po prvej noci nevyhovovala, tak nebudete mať možnosť pre jej výmenu.


Záver

To znamená, neexistuje jedna správna odpoveď, ktorá časť lode a kajuta je najlepšia. Avšak tak ako sme vyššie poznamenali, máte možnosť na základe vaších potrieb si vybrať miesto a palubu tak, aby ste si zaručili tu najlepšiu možnosť pre vás počas plavby.

49 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page